czas wolny|podróże|wypady za miasto

Dlaczego warto podróżować?

Nic tak nie uskrzydla, jak podróże. Kiedy wyruszamy w nieznany nam świat, czujemy ogrom narastających w nas emocji i oczekiwań, wyobrażamy sobie, jak piękne chwile czekają nas już niedługo. Pragniemy, by całą podróż przebiegła niesamowicie i pomogła nam zbudować piękny obraz wspomnień. Już właśnie te słowa świadczą o tym, dlaczego warto podróżować. To oczywiście nie wszystko.

Edukacja

Brzmi to może niezbyt okazale, ale wcale nie musi kojarzyć się z nauką, jaką zazwyczaj otrzymuje się w szkolnych ławkach. To całkiem inny rodzaj nauki. To wiedza i doświadczenie, które zdobywa się w niepowtarzalny sposób, ponieważ doświadcza się cudów ogromnego świata wszystkimi zmysłami. Nic nie może być bardziej fascynujące, nawet książki pełne kolorowych obrazków i filmy światowej sławy podróżników. Gdy doświadczamy osobiście tego piękna, które nas otacza, a które zarazem jest dla nas odkryciem, uczymy się nieświadomie obcej kultury, zachowań, religii i mentalności. To właśnie najlepsza forma edukacji, dlatego można śmiało stwierdzić, że podróże kształcą.

Podróże małe i duże

To wcale nie takie istotne, czy wybieramy się na podróż w egzotyczne kraje, czy może do sąsiedniego państwa. Każda podróż sprawia, że możemy zmienić swoje dotychczasowe otoczenie i przebić się przez rutynę, która stanowi codzienność życia każdego człowieka. Dzięki takim podróżom możemy chociaż na chwilę zapomnieć o problemach, które nas gnębią i uprzykrzają nam czas. Taki psychiczny, jak i fizyczny odpoczynek jest wskazany dla każdego, również mowa tutaj o przerwie w pracy dla pracoholików. Bez względu na wszystko przynajmniej raz do roku warto wybrać się w taką podróż, zarówno mniejszą, jak i większą i samemu zobaczyć, że świat to coś więcej, aniżeli tylko praca i obowiązki.

Doświadczenia

Podróże to również możliwość poszerzenia swoich horyzontów kulinarnych. Tak zwane podróże kulinarne są coraz modniejsze i coraz więcej osób decyduje się na to, by zakosztować dotąd nieznanych sobie smaków. Co w tym takiego interesującego? Przede wszystkim angażujemy jeden z najmocniejszych zmysłów, czyli smak. Trzeba niektórym nie lada odwagi, by skosztować posiłków, które do tej pory były kompletnie nieznane. Zatem czym dla człowieka może być podróżowanie? Dla smakoszy na pewno kulinarną przygodą życia, dzięki której wspomnienia z wakacji będą niepowtarzalne i wyjątkowe.

Rozwój osobisty

Dzięki podróżowaniu można swoim własnym dzieciom pokazać świat jak z bajki. Są to wyjątkowe chwile, które kreują osobowość i poszerzają horyzonty oraz sposób patrzenia na rzeczywistość wieloaspektowo. Kiedy dzieci dorastają, takie wspomnienia z dzieciństwa pomagają im tworzyć lepszą codzienność z zachowaniem tolerancji do odmienności i szacunku do tradycji.

Poczucie własnej wartości

Czyż nikt z nas nie poczułby się lepiej, gdyby właśnie bogatszy o kolejne doświadczenia miał wzbogaconą osobowość, potrafił odnaleźć się w sytuacjach, które na co dzień nie występują, a do tego w obcym kraju? Uczymy się przez całe życie. W podróży przezwyciężamy swoje lęki, możemy zobaczyć, że naprawdę stać nas na więcej niż sami się spodziewaliśmy. To nie tylko wzmacnia naszą osobowość, ale także zwiększa nasze poczucie własnej wartości.

Nowe znajomości

Kiedy wyjeżdżamy w podróż, nie sposób nie spotkać innych ludzi, którzy są wokół. Często już w samolocie albo autokarze można poznać interesujące osobowości, które mogą owocować przyjaźniami na całe życie. Nierzadko wyjeżdża się w tym samym kierunku, i mimo iż trzeba oczywiście zachowywać pewne środki ostrożności, to jednak zawsze raźniej jest spędzać czas w całej grupie wycieczkowiczów. Czym może być dla człowieka podróżowanie, jeśli właśnie nie wielką przygodą, po której czuje, że wypoczął? Dzięki podróżom stajemy się kimś lepszym, czujemy, że możemy więcej i potrafimy więcej. Ograniczenia dotychczasowe znikają, bariery przestają mieć znaczenie, a my zdobywamy świat, bo przecież nikt nam nie zabroni, nikt także nie zrobi tego za nas. Zatem nie ma co siedzieć bezczynnie w domu. Lepiej spędzić ten czas na podróżowaniu, bo po prostu warto.

linkhou2_odk24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *